Piiri peal ja mööda vööd

REISIKAVA „PIIRI PEAL JA MÖÖDA VÖÖD“

Setomaal ollakse kogu aeg piiri peal. Kokku saavad Eesti-Vene, Eesti-Setomaa, ida ja lääne, tänase ja eelmiste põlvkondade, õigeusu ja luteri mõjupiirid. Piiripealne retk viib mööda Seto külävüüd külavaheteedele ja järvevetele, kogema setode piire.

Kohtumispaik Võõpsu: Setomaa värav. Tere tulemast Setomaale! Ületame piiri ja saame viisa. Esmatutvus Setomaa piiride ja kultuuriga.
Lüübnitsa: vene küla Setomaal. Lüübnitsa põhjapoolne naaber on vene vanausuliste küla Beresje, lõunapoolne setodega asustatud Audjassaare. Piiri peal peab mõlema naabriga hästi läbi saama. Vaatetornist paistab Venemaa, teisel pool piiri, ent üllatavalt lähedal.
Sõit läbi Värska ja Saatse saapa. Jõuame päris Venemaale. 800 m ulatuses sõidame Vene Föderatsiooni territooriumil. Võimalik vaid Setomaal!
Vana-Jüri seebikoda ja Jumalamägi: seebikojas valmistab Eesti ainus meessoost seebimeister Hüdsi Silver seepe, kuhu lisab palakesi kohalikust loodusest ja legendidest. Näiteks lähedal asuva Petseri kloostri püha vett! Seebikojal hoiab silma peal Jumalamäel seisev Peko, setode iidne viljakusjumal.
Lõunasöök Toomemäe talu kodurestorani Maagõkõnõ maagõkõnõ tähendab tõlkes moon. Perenaine Sirje pakub parimat seto sööki tänapäevasel moel, retseptid ja maitsed on päritud vanaemadelt, tooraine on kohalik vahendades seto söögikultuuri ja elamisviisi.
Lõunasöögi ajal kuulame Seto mitmehäälse laulutraditsiooni – seto leelo helinäiteid. Seto leelo kuulub aastast 2009 UNESCO maailma vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.
Saatse seto muuseum: on kui pihlaka marjakobar, on küps ja ere viiv enne seda, kui kõik muutub mälestuseks. Pihlakas on vägi, mi kaitseb seto kultuuri ja Saatse nulga vaimsust. Piirile päris lähedale, piiritulpasid kaema saab mööda muuseumi matkarada (mitu km?).
Podmotsa küla: asub maailma lõpus: siin lõpeb maismaa, autotee ja Eesti Vabariik. Üle Kulje lahe, vaid paarisaja meetri kaugusel on Venemaa ja Kuulja kirik. Podmotsa kalmistul ja tsässonas on setode jaoks põimunud õigeusk ja ristiusu eelne kombestik.
Päikeseloojanguretk Lämmijärvel: õhtune Lämmijärv mõjub maagiliselt. Kaks tundi päeva ja öö, vee ja maismaa, Eesti ja Vene piiril kaunite loodusvaadete ja seto pillimehe muusika saatel.

Hind ühe inimese kohta: alates 32 eurost (sh lõunasöök ja giiditeenus)